Aşı Nedir?

Aşı insanlığın en büyük kazancıdır, hayat kurtarır.

Aşı, Sizin ve Sevdiklerinizin Uzuuun ÖmürlüSağlıklıGüçlüBaşarılıDirençli Olmasını Sağlar

Aşılar insanlığa verilmiş en büyük hediyedir, ortalama insan ömrünü 15 yıldan fazla uzatmış, milyonlarca kişiyi hayata bağlamıştır.

Aşı Şöyle Tanımlanır;

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.b. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir.

Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.

Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır. Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır.

Aşı Nasıl Etki Eder?

Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Destekleyenlere Teşekkürler

Bu projenin oluşumunda ve içeriklerin sağlanmasında bizden desteğini esirgemeyen tüm İSTAHED Aşı Çalışma Grubu üyelerine ve değerli hocalarımıza teşekkür ederiz.