Kızamıkçık

Kızamıkçık

Kızamıkçık, kızamıkçık virüsünün neden olduğu, çocuklarda görülen , hafif geçirilen döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. İnsanlar bilinen tek kaynağıdır. Virüs insandan insana solunum yolu ile bulaşır. Geç kış ve erken bahar döneminde zirve yapar. Virüsle karşılaştıktan 5 – 7 gün sonra belirtiler başlar.

 Kızamıkçık hastalığında deride kırmızı döküntüler, hafif ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme ve burun akıntısı görülür. Hastalık en çok döküntüler çıkarken bulaşıcıdır.

Erişkinlerde kızamıkçık hastalığı sırasında eklem iltihabı da görülebilir. Kanama bozuklukları ,ilerleyici beyin iltihabı gibi ağır yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle kanama bozuklukları çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülmektedir.

Kızamıkçığın kesin tanısı laboratuvar doğrulaması ile konur.

Kızamıkçık hastalığı özellikle gebelik döneminde geçirilirse çok ağır sonuçlara neden olur. Bebeğin ölümüne ,erken doğmasına veya belirli doğumsal bozukluklara sebep olabilmektedir. Kalp hastalıkları, katarak ,sağırlık, zeka geriliği gibi oldukça olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Dünyada her yıl 100.000 bebek “Doğumsal Kızamıkçık Sendromu” ile doğmaktadır. Üstelik bu sendromun tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki kızamıkçıktan korunmak çok önemlidir.

Kızamıkçık hastalığının tedavisi destek amaçlıdır .Yatak istirahati ,sıvı tedavisi ve gelişen ek durumlara göre müdahaleler yapılır.

Hastalıktan korunmanın tek yolu aşıdır. Kızamıkçık aşısı çocukluk dönemi aşı takvimi içinde KKK (Kızamık Kızamıkçık Kabakulak) olarak 12. ayda ve ilköğretim 1. sınıfta iki doz şeklinde ücretsiz uygulanmaktadır. Ayrıca doğumsal kızamıkçık sendromunu önlemek için  çocukluk döneminde kızamıkçık hastalığı geçirmemiş veya aşısını olmamış kadınların da aşılanması çok önemlidir. Kızamıkçık aşısı sonrası 4 hafta süre ile gebe kalınmaması gerekir. Aşılama sonrası uygulama yerinde kızarıklık, ağrı, şişlik ve hafif ateş yüzde 5 de hafif döküntü ve yüzde 1 den az ihtimalle eklem ağrısı olabilir .

DAHA SAĞLIKLI BİR TOPLUM VE BİREY İÇİN AŞI ÇOK ÖNEMLİDİR .     

REFERANSLAR: SÜREKLİ TIP EĞİTİM DERGİSİ (STED) 2005 YILI cilt 14 sayı 2 sayfa 26

McGahren E& Wilson W 2002

PEDİATRİ HATIRLATMALAR

(Uz. Dr Zuhal Aydan Sağlam Çev. Ed.)İstanbul : Nobel Kitapevi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AŞI PORTALı

https://asi.saglik.gov.tr

Bu gönderiyi paylaş